Mikroskop optyczny rewolwer

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do wykonywania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez system optyczny. Mikroskopy pokazują się zwykle z zestawu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane stosowane są w wielu rzeczach nauki do badań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy używane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych oraz w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i kontrolowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. I w nauce chemii i fizyki mikroskopy stosowane są przynajmniej w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w programie optycznym (niekiedy nazywa się je dopiero mikroskopami świetlnymi), bywają i brane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z nauk ścisłych. Badany obiekt widziany jest osobiście przez okular lub na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest jasna przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi powiązana z długością fali światło, z zmianie za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, a we dzisiejszych mikroskopach optycznych można zdobyć powiększenia ponad tysiąckrotne.